ładuję krótkie formy..

Video marketing - skuteczna metoda content marketingu, wstęp do storytellingu

Tempo rozwoju form komunikacji jest sporym wyzwaniem dla funkcjonujących na współczesnym rynku firm. Utrzymanie konkurencyjnej pozycji wymaga sprawnego poruszania się w tematyce dynamicznie zmieniających się trendów. Sytuacji nie ułatwia ekspresowa konsumpcja oraz odbiór materiałów przyzwyczajających do błyskawicznego czytania, oglądania i słuchania. Jest jednak sposób, by nadążyć za potrzebami odbiorców i wygrać nierówną walkę o ich uwagę oraz zainteresowanie. Wykorzystanie obrazu, czyli jednej z pierwotnych form przekazywania komunikatów nieprzypadkowo było wykorzystywane już na początku rozwoju cywilizacji. Obecnie statyczną formę można zastąpić ruchomą, a stąd już tylko krok do sukcesu. Wystarczy pomysł, trochę kreatywności (no, może nieco więcej) i odpowiednie umiejętności (albo solidny partner, który łączy wszystkie te cechy ;)).

Zaczniemy banalnie, od podstaw. Przede wszystkim – wideo marketing to nie tylko YouTube. Owszem, potencjał serwisu jest ogromny, ale wideo marketing wychodzi daleko poza jego obszar. Trudno sprecyzować możliwości tej formy przekazu. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia twórców – w zależności od potrzeb film może zawierać tutoriale, wprowadzenie do produktu czy też relację. Co ważne, można je opatrzyć elementami dodatkowymi – linkami czy adresem do rejestracji. Umiejętne wykorzystanie tego typu materiałów pozwala zwiększyć skuteczność komunikatu. To doskonały sposób na interaktywną komunikację z odbiorcą. Ponadto - w porównaniu z reklamą tradycyjną - filmy generują znacznie mniejsze koszty. Coraz lepsza jakość prezentowanych w sieci materiałów narzuca pewne wymogi, ale ich koszt i tak jest nieporównywalny z emisją w telewizji.

video marketing - video zorientowane na promowanie marki Hotel Polonia

Video marketing jest niezastąpionym narzędziem komunikacji marketingowej

Video Marketing jako narzędzie komunikacji marketingowej

Skuteczna komunikacja marketingowa to jedna z podstaw efektywnego biznesu. Brzmi całkiem przekonująco, jednak zainteresowanie odbiorcy przekazem marketingowym w czasach, gdy jest nieustannie bombardowany wszystkim, co szokujące, z ostatniej chwili, niepowtarzalne, unikalne i absolutnie najciekawsze na świecie jest już nieco trudniejsze. Jednak i na to są sposoby. Użytkownicy mediów coraz częściej zamieniają lekturę na łatwy w odbiorze przekaz video. Nowy rodzaj konsumpcji treści nie musi (a nawet nie może!) być zagrożeniem, wręcz przeciwnie – to szansa, którą warto wykorzystać w budowaniu wizerunku marki i nawiązywaniu relacji z klientami.

Kreuj, zarażaj pomysłem

Facebook i pokrewne portale społecznościowe są obecnie największym pożeraczem czasu i uwagi użytkowników sieci. Są źródłem rozrywki, informacji i wirtualnym centrum towarzyskim. To wystarczająco dużo, by zorientować się, jaki kryją potencjał. Zaletą przekazu video jest możliwość ogromnego wpływania na odbiorcę przy minimalnym wysiłku z jego strony. Nie czarujmy się – dobry pomysł to jedno, trzeba go jeszcze dobrze zaprezentować. Materiał powinien pobudzać wyobraźnię i grać na emocjach. Wywołując u widzów pożądane reakcje – śmiech, wzruszenie czy zastanowienie – nawiązujemy z nimi kontakt i powodujemy, że video jest przekazywane dalej. Tylko od nas zależy, co z tym zrobimy. Trafny przekaz o viralowym potencjale to nie wszystko – materiał musi zawierać kilka niezbędnych elementów, które pomogą w osiągnięciu oczekiwanych korzyści. Zaliczamy do nich m.in. identyfikację, czyli – w uproszczeniu – zgrabne poinformowanie, że my to my i stworzenie świadomości marki. Możliwości jest wiele – można np. zabawić się słowem czy sprytnie wpleść nazwę w przekaz. Po nazwie ważne są skojarzenia, którymi firma chce się wyróżniać na tle konkurencji. Ten element jest też nierozerwalnie związany ze zdobywaniem zaangażowania widzów. Ważne, by rodzaj prezentowanego przekazu niósł za sobą wartość i był zapamiętywalny, niezależnie od tego czy jest poradnikiem, ciekawostką czy wyciskaczem łez.

Skróć drogę, ale nie idź na skróty – zasady w video marketingu

Brzmi nieco enigmatycznie, ale się sprawdza – warto zmniejszyć dystans, niekoniecznie wysiłek wkładany w przygotowanie materiałów. Trendem, który coraz śmielej rozprzestrzenia się wśród marek, które „robią to dobrze” jest odejście od treści typowo reklamowych i skupienie się na opowiadaniu historii. Spójny, przemyślany i łatwy w odbiorze przekaz to doskonały, angażujący nośnik informacji o marce czy produkcie. W portalach społecznościowych – poza wzbudzaniem pożądanych emocji i skojarzeń – warto też wykorzystywać aktualne wydarzenia i umiejętnie wpisywać markę w ich kontekst, przekuwając je we własny sukces. Będąc w sieci, bądź z klientami i dla klientów. Ta zasada obowiązuje też w materiałach video. Treść to jedno, co prawda musi być merytoryczna, wysokiej jakości, jednak jeśli nie oprawimy jej w interesującą formę, przebicie się przez setki innych filmów będzie naprawdę trudne. Warto nieco dopieścić, zrelaksować, zainteresować widza, potraktować go, jakby był jedynym, pierwszym i ostatnim odbiorcą, od którego zależy czy materiał zostanie przekazany dalej, czy zostanie z tylko jedną odsłoną.

videomarketing relacja z planu reklamy marki Bebilon

Filmy, w których klasyczne treści reklamowe zastąpione zostały przez video storytelling - opowiadanie widzowi historii, cieszą się większą popularnością

Dlaczego video marketing jest tak ważny?

Nie robiąc nic, zostajesz w tyle. Video marketing pozwala na bieżąco kreować markę, reagować na potrzeby odbiorców i analizować odbiór. Co ważne, materiały mogą odpowiadać potrzebom precyzyjnie określonych grup, nie trafiając do przypadkowego widza. Nieszablonowe podejście, oryginalny pomysł i dobra realizacja pomagają zaistnieć w sieci, która rządzi się swoimi prawami i ma nieco większy poziom akceptacji. To jednak nie tylko skuteczne narzędzie zwiększające sprzedaż, ale też świetny kanał komunikacji z klientem, budujący wizerunek i świadomość marki. Ważne, by widz czuł, że przekaz kierowany jest bezpośrednio do niego. Ruchomy obraz doskonale działa na emocje i wyobraźnię klientów, odpowiadając na ich dotychczasowe potrzeby i kreując nowe.

Nie zmarnuj szansy

Wymienione zalety video marketingu to zaledwie część z tego, co można zyskać, angażując się we wdrożenie rozwiązania do firmy. A to – wbrew pozorom – wcale nie jest takie trudne. Dzięki postępowi technologicznemu z tej ścieżki komunikacji i promocji coraz częściej korzystają niewielkie firmy. W przeciwieństwie do reklamy telewizyjnej o jej sukcesie nie decyduje w dużej mierze budżet, ale przede wszystkim koncepcja. Niezależnie od tego czy się doradza, pokazuje triki, wygłupy czy relacje, materiał powinien być dostosowany do widza. Spójność przekazu, wizji marki i profilu konsumenta to przepis na dobry, wartościowy marketing, który później można systematycznie rozwijać. Sporym plusem jest także szybkość – współczesny pęd wymaga od firm aktywności i współpracy z klientami, którą najlepiej realizować właśnie w sieci. Działa to w dwie strony – zadowolony odbiorca to cenne źródło opinii, które budują korzystny wizerunek. Wiele firm stosuje kampanie oparte w większości na recenzjach użytkowników, osiągając minimalnym wkładem maksymalny efekt.

Wciągnij widza już w pierwszych sekundach

Zaskarbienie uwagi odbiorcy to nie lada sztuka. Już pierwsze sekundy decydują o tym czy treść i forma przekazu zainteresowały widza na tyle wystarczająco, by poświęcił ich więcej. Czasu jest mało, ale potencjał, jaki wiąże się ze skutecznym materiałem jest na tyle ogromy, że bez wątpienia warto. Efektywna komunikacja pogłębia relację z klientem, wpływając na jego decyzje sprzedażowe. Przeciętnemu odbiorcy znacznie łatwiej poświęcić 2, 3 czy nawet 5 minut na interesujący filmik niż 10-15 na tekst. Mimo że widz oczekuje nowych informacji, prowadzi wymagającą, ściśle odpowiadającą jego zainteresowaniom selekcję. Nadawca musi umiejętnie i z pomysłem ją przejść i przekuć uwagę w sukces sprzedażowy. Trafiające do sieci wideo zachowuje znacznie dłuższą żywotność niż tekst. Przy odrobinie kreatywności pozwala przekazać komunikat bardzo dużej liczbie odbiorców jednocześnie.

videomarketing teaser video

Atrakcyjna forma wizualna filmu może pomóc w przyciągnięciu uwagi widza

Video marketing jako skuteczna forma content marketingu

Potencjał video marketingu to także jego wkład w content marketing. Nic tak obrazowo nie przedstawi odbiorcy omawianego produktu czy usługi. Materiały video to szansa na zaprezentowanie firmy jako eksperta, jako fachowego pomocnika, który jest w stanie rozwiązać każdy problem. Zaprezentowanie produktów w formie instruktażowej skraca dystans, budując zaufanie do marki. Interesującym uzupełnieniem tego typu strategii jest także wykorzystanie recenzji klientów czy blogerów, którzy dodatkowo wzmocnią siłę przekazu. Wypowiedzi osób z branży to kolejny element, który pozytywnie wpływa na zaufanie, przedstawiając firmę jako wiarygodne źródło. Kanałem skutecznego komunikowania o produkcie jest też rekomendacja na videoblogach.

Video marketing to coś więcej niż tekst

Wartościowy opis tekstowy to ważny element oferty, jednak klienci przywiązują ogromną wagę do sfery wizualnej. Nie przez przypadek strony producentów są przeładowane zdjęciami – skutecznie podnoszą atrakcyjność, zachęcając do zakupu. Nic w tym dziwnego, najczęściej kupuje się właśnie oczami. Materiał video pozwala na coś więcej – pokaże nie tylko produkt, ale i sposoby wykorzystania, użyteczność i korzyści. Video marketing świetnie sprawdza się także w prezentacji marki, np. na stronie przedstawiającej firmę. Jeśli produkt czy usługa na to pozwalają, można zastosować też zabawne formy, jak np. antyporadnik, które dodatkowo mają spory potencjał viralowy.

Przedstaw, pomóż, wizualizuj

Znacznie łatwiej zachęcić odbiorcę do zakupu, stojąc obok niego i prezentując mu możliwości produktu. Na odległość traci się efekt bezpośredniego przekazu. Wyczerpujący materiał video jest w stanie skrócić dystans i – co ważne – stanowi użyteczne źródło wiedzy np. przy instalacji czy ewentualnych problemach. Wyeksponowanie walorów wizualnych podnosi atrakcyjność materiału. Ten dobrze zrealizowany może nie tylko świetnie przedstawić produkt, zachęcając do kupna, ale także wykreować potrzebę, chęć posiadania.

Jak zacząć kampanię video marketingu?

Tworzenie kampanii video marketingu należy oprzeć o spójną strategię. Zapychanie przekazu elementami zbędnymi może niepotrzebnie odwrócić uwagę odbiorcy. Właściwym posunięciem jest wciągnięcie widza w treść, zaangażowanie go i wywołanie oczekiwanych emocji. Razem ze śmiechem czy wzruszeniem firma zyskuje zaufanie i staje się zapamiętywalna. Zastanawiając się nad scenariuszem materiału, należy przemyśleć, jaki cel chce się osiągnąć, do kogo kierowany jest przekaz, jakie ma mieć charakter i jakie skojarzenia z marką można w nim zastosować. Można skorzystać z lekkich form, jak animacje czy filmy rozrywkowe oraz np. treści eksperckich, jak tutoriale, demonstracje czy poradniki, ale ten typ komunikacji daje na tyle szerokie możliwości, że jedyne ograniczenie tkwi w kreatywności nadawcy.

Dobry plan i kreatywna realizacja

Dobrze przygotowana kampania wymaga przemyślanego planu. Stworzenie filmu to dobry start. Skuteczne działanie wymaga systematyczności. Warto przygotować cykl kilku filmów – przyzwyczajając odbiorcę do swojej obecności, odpowiadając na pojawiające się pod materiałami zapytania, firma buduje więź, o jaką trudno w innych kanałach komunikacji. Realizacja strategii nie musi opierać się na jednej formie przekazu – można np. przeplatać materiały eksperckie z ciekawostkowymi i zabawnymi, dzięki którym widz będzie zaglądał na stronę nie tylko dla treści użytkowych, ale i rozrywki.

Zaangażuj odbiorcę w swoją historię - Video storytelling

Przedstawienie historii powstawania marki w interesujący sposób ułatwia zbliżenie się do odbiorcy. Marka nie powinna być postrzegana tylko przez pryzmat produktu czy usługi. To skojarzenie, dzięki któremu klient może odróżnić jedną firmę od drugiej. Warto pokazać ją tak, by na długo pozostała w pamięci widza. Bardzo dobrze sprawdza się tu np. przedstawienie firmy przez pryzmat jednej osoby (właściciela czy pracownika), pokazanie jej marzeń, dążenia do celu, wzlotów, upadków i sukcesu. Ważne, by akcentować wszystkie cechy wyróżniające markę od konkurencji. Zdobyte zaangażowanie procentuje.

Video marketing i produkcja filmów to nasza pasja

Przedstawione informacje to zaledwie część z tego, czym zajmujemy się na co dzień. Video marketing to nasza pasja, sposób na życie. Opracowujemy, realizujemy i rozwijamy koncepcje od A do Z, pomagając naszym klientom wyprzedzić konkurencję. Sprawdź nas i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać.